Güvenilir E-Ticaret siteleri nasıl anlaşılır?

Elektronik ticaret hız kesmeden yükselmeye devam ediyor. 2019 yılında tüm dünyada perakende online alışveriş yüzde 20’den daha fazla artış gösterdi. Bununla birlikte vatandaşın online alışveriş sitelerine karşı şüpheleri tamamen kaybolmuş değil. Kredi kartı bilgileri ile internetten alış veriş yapmak isteyen kişiler sitenin güvenli olup olmadığı ya da bilgilerinin güvenli bir şekilde saklanıp saklanmadığından endişeli. Güvenli online alışveriş nasıl yapılır? SSL kullanan her siteye güvenilir mi?

İnternet Kafelerden Ya da Virüs Koruması Olmayan Bilgisayarlardan Alışveriş Çok Riskli

Toplu kullanım sağlayan ortamlardan kesinlikle alışveriş yapılmaması riski azaltan en önemli faktörlerin başında geliyor. İnternet kafeler, ortak Wi-Fi alanları alışveriş güvenliğinin kendi elinizinden çıkıp başkalarına emanet edildiği yerlerin başında geliyor. Zira buralardaki internet trafikleri belli toplama noktalarında birleşip İnternet şebekesine çıktığından bu toplama noktalarının kontrolünü elinde bulunduran kişilerin zaafiyet göstermesi sizin zaafiyetiniz anlamına gelmektedir.

SSL Sertifikası Önemli Ancak Yeterli Değil

İnternet siteleri artık tüm trafiğin uçtan uca şifrelendiği SSL sertifikası denen bir teknoloji kullanmaktadır. Bunu tarayıcınızda internet sitesinin adının yazıldığı yere baktığınızda anlayabilirsiniz. SSL ile korunan sitelerin başında https ifadesi bulunmaktadır. Buradaki s harfi secure, yani güvenli anlamına gelmektedir ancak artık hemen hemen her internet sitesi SSL sertifikasını rahatlıkla alabilmektedir. DOlayısıyla sadece SSL sertifikasına bakarak alışveriş sitesinin güvenli olduğunu iddia etmek doğru değildir.

Sanal Kredi Kartı Önemli Bir Güvenlik Önlemi

Sanal kredi kartı limitini kendinizin belirlediği ve istenildiği zaman açılıp istendiğinde kapatılabilen adı üstünde sanal bir kredi kartıdır. Bunu kredi kartı aldığınız bankanın online işlemler bölümünden kendiniz tanımlayabileceğiniz gibi banka şubesine giderek de oluşturabilirsiniz. Sanal kredi kartınızın bilgileri çalındığında tek riskiniz buraya tanımladığınız limitinizi kaybetme ihtimalinizdir. Bununla birlikte kötü niyetli kişiler fiziksel kredi kartınıza erişemedikleri için risk büyük oranda azalmaktadır. Sanal kredi kartınızı alışveriş yapmadan dakikalar önce oluşturup, işiniz bittiğinde tekrar iptal edebileceğiniz bir sanal tanımdır.

Kredi Kartı Bilgilerinizin Saklanmasına Müsaade Etmeyin

Bazı İnternet siteleri daha sonraki alışverişlerinizde kullanılmak üzere kredi kartı bilgilerinizi saklamak için sizden izin isterler. Buna asla izin vermeyin. Çok güvenilir sitelerin bile kredi kartı veri tabanları zaman zaman hackerların eline düşebilmektedir. Böyle durumlarda siz de risk altına girersiniz. Kredi kartı gibi hayati önemi haiz bilgilerinizin saklanmasına müsaade etmeyin.

Online Alışveriş Sitesinin Adına Dikkat Edin

Kötü niyetli kişiler çok bilinen sitelerin isimlerinde küçük değişiklikler yaparak kullanıcıları kandırabilmektedir. Örneğin, indirimtakvimi.com alan adı yerine indiriimtakvimi.com ya da indirimtakvimii.com gibi küçük harf hatalarıyla yeni siteler oluşturmakta ve hatta bu sahte sitelerin reklamını da yaparak ziyaretçileri kendilerine çekip tuzağa düşürmeye çalışmaktadırlar. Dolayısıyla bağlandığınız sitenin adına çok dikkat etmelisiniz.

Bununla birlikte son zamanlarda ws, site, pl gibi uzantılarla yayın yapan siteler de bulunmaktadır. Bağlandığınız sitenin noktadan sonraki kısmının com ya da com.tr ile bitmesi çok önemli bir husustur. Yeni uzantılarla da oldukça başarılı İnternet siteleri var ancak şüpheli olup olmadıklarını anlamak için uzman olmak gerekebiliyor.

Paylaş:

Yukarı